CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ
koryciński_swojski_1_2-bez_napisu

Od Potopu Szwedzkiego

Legenda głosi, że produkcji sera nauczyli mieszkańców regionu Szwajcarzy, którzy w drugiej połowie XVII wieku na ziemiach korycińskich brali udział w jednej z bitew Potopu Szwedzkiego. Ranni żołnierze trafili do folwarku Kumiała nieopodal Korycina. Niektórzy Szwajcarzy zdecydowali się osiąść tutaj na stałe i ponoć to właśnie oni w ramach wdzięczności za gościnność i opiekę nauczyli mieszkańców produkcji wyjątkowo smacznego sera. Jako podpuszczki używano wówczas proszku z suszonych żołądków cielęcych. Sery Korycińskie z czasów Potopu Szwedzkiego leżakowały w kamiennych piwnicach ułożone na żytniej słomie. Dziś proszek z suszonych żołądków zastąpiła podpuszczka mleczarska, a gotowe sery leżakują krócej niż kiedyś, jednak cały proces przebiega tak samo, dzięki czemu uzyskujemy w pełni naturalny i wyjątkowo smaczny lokalny rarytas.

korycinski_czarnuszka_1_2-bez_napisu

Oryginalny specjał

Nasz przysmak jest chlubą tradycji kulinarnej Podlasia. Ser Koryciński Swojski to żółty ser dojrzewający, wytwarzany tradycyjnymi metodami z niepasteryzowanego mleka krowiego, z dodatkiem podpuszczki oraz soli. Zawartość tłuszczu sięga około 30%. Swój kulisty, lekko spłaszczony kształt i karbowaną powierzchnię Sery Korycińskie zawdzięczają cedzakom, w których są osączane z serwatki w początkowym etapie produkcji. Wielkość sera zależy od ilości masy umiejscowionej w cedzaku, jak też od czasu dojrzewania. Przeciętnie gotowe przysmaki ważą od 2,5 do 5 kg i mają około 30 cm średnicy.

Nasz sklep

WYBIERZ SWÓJ SMAK
WŁAŚCIWOŚCI SERÓW KORYCIŃSKICH
koryciński_wiosenny_1_2-bez_napisu

Niepowtarzalny smak

Tradycyjny Ser Koryciński jest elastyczny, lekko wilgotny i posiada liczne, niewielkie dziurki. Po 2-4 dniach leżakowania uzyskujemy ser świeży. Ma kremowy kolor i jest jeszcze dość wilgotny. W smaku łagodny, lekko kwaskowaty. Od 5 do 14 dni leżakowania ser nabiera żółtej barwy i jest nieco twardszy na powierzchni oraz zdecydowanie bardziej suchy. Staje się bardziej wyrazisty w smaku i można wyczuć w nim lekko orzechową nutę. Dojrzałą postać Sera Korycińskiego uzyskuje się po kilku miesiącach leżakowania. Ten typ ma już wyraźnie żółtą barwę, jest twardy i bardziej słony. Nasza wytwórnia może poszczycić się ogromnym doświadczeniem w produkcji zdrowej i tradycyjnej żywności. Mimo jednak, iż specjalizujemy się w lokalnych specjałach, nie boimy się łączyć ich z oryginalnymi i awangardowymi dodatkami, takimi jak choćby czarnuszka, pieprz, chili, lubczyk, czosnek niedźwiedzi, papryka czy kminek.

zagrodowy_brushetta_1_2-bez_napisu

Produkcja

Pełnotłuste niepasteryzowane mleko krowie podgrzewa się, a następnie dodaje do niego sól i podpuszczkę, która powoduje, że mleko zsiada się w ciągu kilkunastu minut. Masę serową przekłada się do cedzaków i ugniata, aby odsączyć serwatkę. Masa jest także nacierana solą. W końcowym etapie produkcji sery trafiają na półki serowarni. Tam leżakują i dojrzewają, a raz na jakiś czas serowar odwraca serowe bloki i ewentualnie oczyszcza je z powstałych osadów.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Jeśli chcesz bliżej przyjrzeć się naszej ofercie, koniecznie skontaktuj się z nami!
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania oraz posłużymy fachową pomocą.