Trzy twarze wina: od piwniczki kolekcjonera po odważne smaki natury

0
3
5/5 - (1 vote)
Dla wielu ludzi wino to nie tylko składnik codziennego jedzenia, ale również zamiłowanie i sposób na życie. W świecie win jest wiele niezwykłych ofert, które mogą zaskoczyć zapachem, opowieścią lub możliwością starzenia. Na szczególną uwagę zasługują dzisiaj wina pomarańczowe, szczep Carménère oraz wina kolekcjonerskie – każda z tych grup prezentuje coś odrębnego, ale równie interesującego. Od śmiałych aromatów natury, przez silnie osadzoną tradycję, po wkłady w luksusowe butelki – te trzy aspekty świetnie ilustrują różnorodność, jaką prezentuje dzisiejszy rynek.

Pomarańczowe wino i Carménère – oryginalność i charakter

Pomarańczowe wino, mimo że brzmi nietuzinkowo, staje się coraz popularniejszym wyborem w menu win najlepszych restauracji. Powstaje z białych winogron, lecz podczas fermentacji skórki utrzymywane, co nadaje winu nie tylko mocniejszą barwę, ale także bogatszy smak i teksturę. Takie wina mogą być wytrawne, taniczne i charakteryzują się złożonymi aromatami – od moreli, przez orzechy, po ziołowe i ziemiste akcenty. Dlatego świetnie nadają się do potraw o intensywnym smaku, takich jak kuchnia wschodnia, grillowane dania wegańskie czy sery pleśniowe z niebieską pleśnią. Zwykle powstają w niewielkich partiach, co tylko potęguje ich unikalność w świecie win.
 
Carménère to czerwony szczep, który teraz przede wszystkim kojarzy się z Chile, mimo że jego pochodzenie sięga Bordeaux. Na przestrzeni lat był mylony z merlotem, lecz odznacza się wyraźniejszym zapachem ziół, zielonej papryki oraz śliwek. Najlepsze wina Carménère zazwyczaj są wytrawne, intensywne i gładkie, z delikatną taniną oraz odpowiednią strukturą. Ich smak doskonale współgra z potrawami mięsnymi – zwłaszcza grillowanymi lub z dodatkiem przypraw aromatycznych. Dobrze znosi leżakowanie w beczce, a niektóre butelki osiągają wysoką jakość, utrzymując świeżość i głębię przez wiele lat. Obok szczepów takich jak cabernet franc i cabernet sauvignon, Carménère zyskuje coraz większe uznanie wśród miłośników wina.
 
Wina kolekcjonerskie – smak, inwestycja i prestiż
Wina kolekcjonerskie to unikalna dziedzina, która łączy rzemiosło winiarskie z możliwością inwestycji. Takie wina zazwyczaj pochodzą z uznawanych apelacji – jak Bordeaux, Włochy czy Hiszpania – i są produkowane w niewielkich ilościach. Zazwyczaj pochodzą z historycznej winnicy, która dzięki właściwemu terroir i długiej tradycji zapewnia jakość oraz możliwości starzenia. Butelki z roczników uznawanych za znakomite trafiają do osobistych piwnic, gdzie czekają na swoją kolej. Im dłużej dojrzewają, tym intensywniej rozwijają się ich smak i aromat, a ich wartość wzrasta.
Wśród zbiorów butelek kolekcjonerskich znajdują się takie odmiany jak pinot noir, cabernet sauvignon oraz chardonnay – w wersjach luksusowych, leżakowanych w beczkach, o bogatym profilu. Takie wina nie nadają się do szybkiego spożycia – potrzebują czasu oraz właściwych warunków do przechowywania. Eksperci świadomi, że wartość wina kolekcjonerskiego może znacznie wzrosnąć, jeśli butelka pochodzi z wyjątkowej okolicy i posiada pozytywne oceny krytyków. Mimo że nabycie takich win pociąga za sobą wyższe koszty, radość z ich otwarcia po wielu latach może być nieoceniona – zarówno w aspekcie smaku, jak i przeżyć.
 

Podsumowanie – różnorodność, która smakuje

W świecie win nie istnieje jedna ścieżkaznajdziemy za to wiele stylów, kierunków i filozofii, które warto poznać. Pomarańczowe wino urzeka swoją naturalnością i unikalnością, Carménère fascynuje ziołową głębią oraz aksamitnością, a wina kolekcjonerskie dowodzą, że butelka może być nie tylko źródłem smaku, lecz również lokatą kapitału. Wybierając wino, warto zwrócić uwagę nie tylko na cechy szczepu i regionu, ale również na renomę producenta, pojemność butelki, certyfikaty jakości oraz potencjał starzenia, zwłaszcza gdy chodzi o takie klasyki jak chateau z bordeaux czy tinta z Portugalii, które dzięki swojej charakterystyka zdobywają uznanie nie tylko we Francji, ale i w krajach takich jak Niemcy.
 

Źródła